Cometic C4264-051 Head Gasket
★★★★★ 4.1 85 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.contactarcol.org
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Cometic Head Gasket: Cometic Head Gaskets are developed with the performance enthusiast in mind. With so many individual requirements for each motor Cometic offers a number of options to suit your specific motor and needs. *MLS* The Cometic MLS gasket is comprised of three layers of Stainless Steel. Cometic uses Stainless steel for increased strength, its ability to rebound and corrosion resistance. The outer layers of the gasket are embossed and coated on both sides with a flouroelastomer rubber based material (Viton) designed to meet the demands of a variety of harsh sealing environments, load conditions and surface finishes. The Viton coating is heat resistant to 2500C or 4820F. The center or shim layer of the gasket is comprised of an uncoated Stainless Steel layer, which can be varied to accommodate multiple thickness requirements. The MLS gasket is ideal for both aluminum heads to cast iron blocks and aluminum heads to aluminum blocks. The composition of MLS will also withstand the shearing forces created by aluminum heads on cast iron blocks. No re-torque is necessary. By design the MLS gasket promotes an even torque load across the sealing surface allowing for measurable reduced bore distortion. *CFM-20* A perforated steel core with an elastomer surface is ideal for head gaskets allowing heat to be drawn evenly across the gasket surface while providing maximum sealing characteristics when exposed to coolants and oils. *COPPER* Make:SUBARU Beginning Year:1996 Ending Year:2010 Engine Type:H4 Liter:2.5 CC:2458 Engine Size:2.5L/2458cc Engine Family:Subaru 4-cylinder Part Number: C4264-051 Notes: Head Gasket Manufacturer: Cometic Thickness: .051in Bore: 100mm Material: MLS QTY: 1 (requires x2 for complete rebuild)
  • Bore: 3.397" Bore: 100.000mm
  • Gasket Material: Multi-layer stainless steel Compressed Thickness: 0.051"
  • Compressed Volume: 10.174cc Lock Wire: No
  • Quantity: 1 Piece
Brand Name COMETIC
Item Weight 16 ounces
Manufacturer Cometic
Material Type Stainless,Aluminum,Rubber,Steel
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.1 out of 5
★★★★★
85 ratings | 35 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
77% (65)
4 stars
7% (6)
3 stars
4% (3)
2 stars
2% (2)
1 star
10% (9)