Marvel MDH-NE200 Electric PRO Eccentric Nipper, Thin, Lightweight, European Type
★★★★★ 4.5 24 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.contactarcol.org
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • Cutting Capacity: VVF 0.1 inch (2.6 mm) x 3 core, IV 0.9 inch (22 mm²), Soft copper wire φ0.1 inch (4.0 mm), Soft iron wire φ0.1 inch (2.6 mm)
  • Nominal Dimensions: 7.9 inches (200 mm)
  • Weight: 9.5 oz (265 g)
  • Material: Body: Carbon steel; Grip: Vinyl chloride
Color Black
Set Name MDH-NE200
Grip Type Soft Grip
Brand Name マーベル(Marvel)
Item Weight 265 Grams
Manufacturer マーベル(Marvel)
Cutting width 0.1 Inches
Material Type Carbon Steel
Item Type Name Nippa
Handle Material Vinyl
Item Dimensions L x W 7.9"L x 3.95"W
Specific Uses For Product Professional
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.5 out of 5
★★★★★
24 ratings | 10 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
83% (20)
4 stars
4% (1)
3 stars
2% (0)
2 stars
1% (0)
1 star
10% (2)